Pravidla

Navzdory faktu, že basketbal je velmi oblíbená hra, která se hraje profesionálně i amatérsky po celém světě, její pravidla jsou poměrně dost složitá. Pravidla basketbalu se navíc hodně mění ve snaze je zpřístupnit široké veřejnosti. Tady vám nabízím pouze jejich rychlý přehled, který stačí pro přátelskou partičku na místním hřišti. Pokud je berete opravdu vážně, kompletní pravidla ke stažení můžete najít na stránkách České basketbalové federace.

1) Cíl hry je zřejmý. Hrají proti sobě dvě pětičlenná družstva, přičemž každé z nich usiluje o umístění a dvě věci. a) Umístit co nejvíce míčů do koše soupeře a b) zároveň soupeři zabránit k zabodování do vlastního koše. Míč se smí házet, kutálet, přihrávat, odrážet nebo s ním driblovat. Vítězem je ten, kdo dal víc košů po čtvrté čtvrthodině nebo po prodloužení.

2) Hraje se na hřišti o rozměru 28 x 15 m. Rozhodně doporučujeme dobře vyznačit čáry, středové i hraniční, zabráníte nejedné nepříjemné diskuzi. Důležitý je také středový kruh, ve kterém se začíná. Jeho poloměr je 1,80 m. Samozřejmě nejlepší je najít pro hru již stávající hřiště s kvalitním povrchem i koši!

3) Měření času: hraje se 4 krát 10 minut. V poločase je 15 minutová přestávka. Důležité je pravidlo 24 sekund. Je to lhůta, ve které družstvo musí umístit míč do koše nebo alespoň zasáhnout obroučku koše! Pokud to nedokáže, ztrácí míč!

4) V basketbalu se rozděluje tzv. živý míč (hráč ve skoku se ho povoleně dotkne, při vhazování se ho dotkne hráč, nebo při trestném hodu) a tzv. mrtvě míč (propadne košem, zapískání rozhodčího, uplyne 24 sekund, skončí poločas nebo celý čas).

5) S míčem se hraje POUZE rukama. Přestupkem je do míče kopat, běžíc ho držet rukama nebo ho udeřit pěstí. Na koš lze házet jednou nebo oběma rukama.

6) Zápas končí po posledních 10 minutách odpískáním rozhodčího, který rozhodne o případném prodloužení!